• click for english version
 • Araguaia Brazylia 2015

  Po siedmiu latach powrót na pogranicze Mato Grosso i Amazonii.

  Szczegóły wyprawy

  Spłynięcie rzeką Araguaia na odcinku od Aruana do Conceicao do Araguaia. Przepłynięcie przez szereg terras indigenas - obszarów należących do rdzennych mieszkańców Brazylii: Indian Karaja i Tapirape. Odwiedzenie między innymi miasteczek Sao Felix do Araguaia i Santa Teresinha - osad historycznie ważnych jako centra walki o przetrwanie zarówno Indian Karaja i Tapirape jak i lokalnych posseiros.

  Zapraszam na filmik złożony z krótkich ujęć nakręconych telefonem komórkowym.

  Mapka trasy

  Posseiros to brazylijscy chłopi bez ziemi, którzy zgodnie z prawem zasiedlenia, po "wyrwaniu" dżungli skrawka pola uprawnego stawali się jego właścicielami, jeśli zdołali utrzymać się na nim pełen rok kalendarzowy. Skutecznie przeszkadzali im w tym fazendeiros (brazylijscy posiadacze ziemscy), którzy stosując przemoc, łącznie z zabójstwami mającymi zastraszyć resztę posseiros, odbierali im ziemię i zmuszali do migracji na zachód.

  Polecam dwa najważniejsze, najwiarygodniejsze i najaktualniejsze w mojej opinii źródła do studiów nad historią Indian brazylijskich: wspaniała strona, nie tylko w wersji portugalskiej, ale obecnie również w angielskiej i hiszpańskiej; oraz wspaniała trylogia Johna Hemming'a, wieloletniego Dyrektora Royal Geographical Society w Londynie badającego przez lata Indian Brazylii, a szczególnie jej ostatni, trzeci tom - liczący sobie ponad 800 stron a zatytułowany Die If You Must i opisujący wiek dwudziesty. Polecam również film Descalzo sobre la tierra roja (Boso po czerwonej ziemi) opisujący heroiczną walkę hiszpańskiego misjonarza, potem biskupa Sao Felix do Araguaia - Pedro Casaldaligo - o godne życie lokalnych posseiros i Indian:

  Link do strony hiszpańskiej telewizji:rtve.es

  Polecam również film na You Tube

  który pokazuje życie siostry Irmy Genovevy. Misjonarka przeżyła z Indianami Tapirape 60 lat, poświęcając im swoje życie, w trakcie którego spisała ich obyczaje. Kiedy przybyła do Tapirape zastała tylko 50 ostatnich Indian tego plemienia mieszkających w jednej wiosce, obecnie żyje ich około 500 w 6 wioskach.

  Zmarła w wieku 90 lat i została pochowana przez swoją indiańską rodzinę pod posadzką domu, w którym mieszkała - tak jak nakazuje zwyczaj Tapirape:

  Jeden z noclegów na ziemiach Indian Karaja:

  Takie stateczki odchodzą już do historii:

  Grzędy skalne na Araguaii - przy wyższym poziomie wody tworzą katarakty:

  Indianie Karaja wracają z "zakupami" do swojej wioski:

  Na koniec kilka liczb

  Przepłynięty dystans - 972km

  Czas - 19,5 dni

  Średnia dzienna - około 50km